Yolsuzluktan alındı, yasağı kalktı… Ünlü fabrikatör dönüyor… Binali Yıldırım bu işin neresinde

Çevre, Şehircilik Ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İGDAŞ’ın talebi üzerine bir yıl ihalelerden yasakladığı, Indeks firması ve sahibi Mahmut Can Bayoğlu’nun yasağını kaldıran Mahkeme kararını onayladı. Yasağın kaldırıldığına ilişkin onay kararı bugünkü Resmi Gazetede yayınlandı.

İGDAŞ’ın 15 Aralık 2022 tarihinde düzenlediği, 50 adet “Tripod Vinç” alımı ihalesini, 642 bin 400 TL’ye, merkezi İzmir Menemen’de bulunan Indeks Elektrik Elektronik Makina İnşaat Ve Malzemeleri Turizm Otomotiv Nakliyat Deniz Araçları San. Tic. A.Ş. almıştı. Ancak, Çevre Şehircilik Bakanlığı, ihale sözleşme hükümlerini yerine getirmediği gerekçesiyle İGDAŞ’ın şikayeti üzerine, söz konusu firmaya bir yıl ihale yasağı koydu. Yasak kararı 14 Eylül 2023 tarihinde Resmi Gazetede yayınlandı.

Yasak kararı verilmesi üzerine Bayoğlu, Ankara 15. İdare Mahkemesine başvuru yaparak, yasağın kaldırılmasını istedi. Söz konusu Mahkeme, 13 Aralık 2023 tarihinde yasağı kaldırdı. Bakanlık, yasağı kaldıran Mahkeme kararını 6 Şubat 2024 tarihinde onayladı ve bugün de Resmi Gazetede yayınlandı.

BİNALİ YILDIRIM NİKAH ŞAHİDİ OLMUŞTU

Indeks firmasının sahibi Mahmut Can Bayoğlu, 2011 yılında Tuba Akdağ ile evlenmiş, nikah şahitliğini de dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Vali Cahit Kıraç ve Süleyman Oğuz yapmıştı. Nikahla ilgili olarak çıkar haberde özetle şöyle demişti;

“Bakan Yıldırım, evin reisinin kadınlar olduğunu, evlilikte mutluluğun sırrının erkeklerin tamam demesinden geçtiğini söyledi. Safiye Soyman, Faik Öztürk ve Sedat Yüce, şarkılarıyla geceye renk kattı. Çift, balayı için rotayı Yunan adalarına çevirdi.”

Bayoğlu, 2014 yılında yapılan yolsuzluk operasyonu nedeniyle 4 ay tutuklu kalmıştı. Kamu İhale Kurumu verileri üzerinden yapılan incelemeye göre Bayoğlu’nun firması, 2011 yılından günümüze kadar kamudan 75 ihale aldı.

Zeynep Çakır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir