İsrailli yetkiliden itiraf: Başaramadık

İsrail Ordu Radyosu’nun aktardığına göre İsrail Askeri İstihbarat Şefi Aharon Haliva, “Savaşın başlangıcı bir istihbarat hatasıydı. Yönetimimdeki Askeri İstihbarat Dairesi olarak, Hamas’ın gerçekleştirdiği terör saldırısı konusunda uyarıda bulunmayı başaramadık” ifadelerini kullandı.

“SORUMLULUĞU ÜSTLENİYORUM”

“En önemli görevlerinde başarısız olduklarını” kaydeden Haliva “bu başarısızlığın tüm sorumluluğunu Askeri İstihbarat Daire Başkanı olarak kendisinin taşıdığını” belirtti.

“ARTIK TEK GÖREV VAR”

İsrailli yetkili, “Araştırılması gereken ne varsa onu daha derin ve kapsamlı bir şekilde araştırıp sonuç çıkaracağız. Artık tek görev var, o da savaşmak ve kazanmak” ifadelerini kullandı.

Hamas’ın 7 Ekim’de başlattığı saldırıların ardından dünyada İsrail’in operasyona dair istihbarat elde edemediği iddiası sık sık tartışıldı. İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, “Bu olayla ilgili somut bir istihbarat uyarısı yoktu. Böyle bir olayı kavrayamadık. Bir önceki gece bazı istihbarat işaretleri vardı ama böylesi bir hamlenin değil. Her şeyi derinlemesine araştıracağız” demişti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir