İsrail, Filistinlilerin cenazelerini alıkoydu

İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nden 450 Filistinlinin naaşlarını mezarlıklarda ve morglarda alıkoyduğu öne sürüldü.

“Şehitlerin Naaşlarını Geri Alma Girişimi”, İsrail’in Filistinlilere ait cenazeleri alıkoyduğu iddialarıyla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, İsrail’in, mezarlık ve morglarda 450 Filistinlinin naaşını alıkoyduğu ifade edildi.

KADIN VE ÇOCUKLAR DA VAR

İsrail’in 1967 yılından bu yana çeşitli şekillerde öldürdüğü 256 Filistinlinin naaşlarını Rakamlar Mezarlığı’nda tuttuğu, 194 naaşın da 2015’ten bu yana öldürülen Filistinlilere ait olduğu kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“İsrail’in alıkoyduğu naaşlardan 18’i İsrail hapishanelerinde ölen esirlere, 21’i 18 yaş altı çocuklara, 5’i kadınlara ait. Bu naaşlardan 52’si ise 7 Ekim’den önce Gazze Şeridi’nde alıkonuldu.”

İsrail’in Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te bu yıl 79 Filistinlinin naaşını alıkoyduğu belirtilen açıklamada, 7 Ekim’den bu yana da Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te 47 Filistinlinin cenezasini alıkoyduğu aktarıldı.

“SAYI BİLİNMİYOR”

Açıklamada, bilgiye erişimin sınırlı olmasından dolayı Gazze Şeridi’nden alıkonulanların sayısının ise bilinmediği ifade edildi.

İsrail yönetimi, öldürdükten sonra alıkoyduğu Filistinlilerin naaşını “Rakamlar Mezarlığı” adı verilen ve üzerinde isimler yerine yalnızca rakamların bulunduğu mezarlara defnediyor.

İsrail Yüksek Mahkemesi, Eylül 2019’da İsrail askeri yetkililerine, Filistinli şehitlerin cesetlerini alıkoymak ve onları gelecekte müzakere kartı olarak kullanmak amacıyla geçici olarak defnetme yetkisi veren bir karar çıkarmıştı.

İSRAİL’E YÖNELİK ORGAN KAÇAKÇILIĞI SUÇLAMALARI

Tıp uzmanlarının Gazze’deki bazı cesetler üzerinde yaptığı incelemelerde karaciğer, böbrek ve kalp gibi hayati organların kayıp olduğu tespit edilmişti. Geçmişte Tel Aviv’in Filistinlilerin organlarını üniversitelerde tıbbi araştırmalarda kullandığı, İsrailli hastaların bedenlerine nakledildiğini ileri sürülmüştü.

CNN’in yaptığı bir araştırmada yasa dışı küresel insan organ ticaretinin önemli merkezlerinden birisi olduğu ifade edilen İsrail, 1949 tarihli Dördüncü Cenevre Sözleşmesi’ne taraf değil. Bu sözleşmede savaşan tarafların ölülerin onuruna saygı göstermesini ve cesetlerin yağmalanmasını, sakatlanmasını ya da saygısızca muamele görmesini önlemeyi gerektiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir