İncirlik kavgası sürüyor… AKP’li Mehmet Metiner’den İHH Başkanı Yıldırım’a tepki: “Sana iki çift lafım var”

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları sebebiyle Adana’da ABD Hava Kuvvetleri’ne bağlı 39’uncu Kanat Komutanlığı ile Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı, 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı’nın bulunduğu İncirlik Üssü önünde protesto yaptı.

Konvoyun üs etrafına yaklaştığı saat 14.00 civarında kalabalıktan bazıları tarlalar yoluyla üsse girmeye teşebbüs etti. Atlı polisler ve çevik kuvvet ekipleri, kalabalığı dağıtmak için biber gazı ve TOMA’larla engel oldu.

O esnada İHH Başkanı Yıldırım, konuşmasına ara vererek polisin biber gazı kullanılmasına ilişkin, “O gazı kim atıyorsa emniyet müdürümüz sorgusunu yapsın” demişti.

Adana Emniyet Müdürü Doğan İnci’nin İncirlik Hava Üssü’ne girmeye çalışan gruba sükunet çağrısında bulunduğu ve 6 polisin de yaralandığı olaylar esnasında İHH Başkanı Yıldırım’ın polise söylediği sözlere AKP’li Mehmet Metiner karşı çıktı.

Metiner bu ifadeleri “Bu üslubun doğru değil. Sen devlet yöneten biri değilsin, iktidarın başı veya bakanı değilsin ki o kürsüden emniyet müdürüne talimat verir gibi konuşuyorsun?” sözleriyle eleştirdi.

Metiner, Yıldırım’ın ‘Gazze’deki kadın ve çocukların çıkarılmasını’ talebine de tepki gösterdi ve “Gazze’nin boşaltılması talebi niye? Gazze’nin dediğin şekilde boşaltılmasını ABD-İsrail de istiyor. Bırakalım kendi kaderlerine Gazzeliler kendileri karar versin. Sen bir siyasi hareketin lideri değilsin. Gazze’ye Gazzeliler adına o şekilde rota çizmen yanlış. ‘Ben’ diye başlayan bu üstenci dilin yanlış” ifadelerini kullandı.

“SEN BİR SİYASİ HAREKETİN LİDERİ DEĞİLSİN”

Metiner, Yıldırım’ı siyasi parti lideri gibi konuşmakla itham ederek şöyle devam etti:

“İHH, medarı iftiharımız bir yardım kuruluşumuzdur, bir siyasi parti veya hareket değil. Sen de bu yardım kuruluşunun başkanısın, siyasi bir lider değil. İncirlik üssü gibi bir yerde insanları toplanmaya çağırıyorsan yönetmesini bileceksin. Öyle bırakıp gitmek olmaz. Bir de Gazze’ye göndereceğiniz yardım gemilerine Türkiye’nin savaş gemilerinin eşlik etmesi talebinde bulunmuşsun. Bırak bu yanlış üslubunu ve tavrını kardeşim. Sen ayrı bir devletin başı değilsin. Varsa göndereceğin yardımlar devlete teslim edersin. Gayrısı İHH’ya da zarar”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir