Elon Musk ve Jeff Bezos’un firması anlaştı: Projeyi birlikte yürütecekler!

Amazon’dan Cuma günü yapılan açıklamaya göre, SpaceX’in yeniden kullanılabilir Falcon 9 roketlerinin 2025’in başlarından ortalarına kadar üç kez fırlatılması planlanıyor, ancak anlaşmanın mali koşulları açıklanmadı.

Amazon’un açıklamasına göre, SpaceX’in roketleriyle yapılan fırlatmalar, şirketin 2024’ün ilk yarısında başlaması planlanan kendi alçak Dünya yörüngesi uydularının tam ölçekli dağıtımını destekleme kapasitesini artıracak.

REKABET İÇİNDE OLSALAR BİLE PROJEDE BİRLİKTE HAREKET EDECEKLER

Amazon, SpaceX’in Starlink’ine rakip olacak bir uydu takımyıldızı oluşturmak için 10 milyar dolarlık planının bir parçası olarak, uydularının çoğunu yörüngeye taşıyacak 83 kadar fırlatma için Arianespace, United Launch Alliance ve Jeff Bezos’un havacılık ve uzay üretim şirketi Blue Origin ile ortaklık kurduğunu da duyurdu.

Bir Amazon sözcüsü Business Insider’a yaptığı açıklamada, daha önce duyurulan fırlatma sözleşmelerinin şirketin planladığı takımyıldızının çoğunu fırlatmak için yeterli kapasite sağlayacağını belirtirken, “uzun vadeli dağıtım programımızı desteklemek için her zaman daha fazla kapasite eklemeyi planladık ve bu fırlatmalar da bu stratejinin bir parçası” dedi.

SpaceX CEO’su Elon Musk, X, eski adıyla Twitter’da çıkan haberlere yanıt olarak şunları söyledi: “SpaceX rakip uydu sistemlerini kendi uydularına iyilik yapmadan fırlatıyor. Adil ve eşit bir şekilde.”

SpaceX’in Starlink’inin doğrudan rakibi olan Amazon’un Project Kuiper uydu takımyıldızı için iki prototip Ekim ayı başında fırlatıldı. KuiperSat-1 ve KuiperSat-2 prototiplerinin fırlatılması, cihazları fırlatan roket teslim sisteminde yapılan değişiklikler nedeniyle 2022 sonlarından ertelenmişti.

STARLİNK 42 BİN KİŞİLİK BİR TAKIMYILDIZI OLUŞTURUACAK

Amazon’un tasarım ve ağ mimarisinin doğrulanmasına yardımcı olduğunu söylediği prototipler, Amazon’un yörüngesel geniş bant internet sağlamak için kullanmayı planladığı ve önümüzdeki altı yıl içinde fırlatılması planlanan 3.200’den fazla uydunun ilki.

Starlink 2019’da uydu fırlatmaya başladı ve yörüngede 4.000’den fazla uydusu var ve sonunda yaklaşık 42.000 kişilik bir takımyıldızı oluşturmayı planlıyor.

Eylül ayında şirket, 60 ülkede 2 milyondan fazla kişiye yüksek hızlı internet sağlayarak yedi kıtanın tamamında internet bağlantısına ulaştığını duyurdu.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir