Doğu Ekspresi yeni sezonda 84 sefer yapacak

Uraloğlu, Ankara-Kars arasında sefer yapan Turistik Doğu Ekspresi’ne ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin coğrafi konumu itibarıyla yurtiçi ve yurtdışı tren turları açısından avantajlı konumda olduğunu vurgulayan Uraloğlu, bu kapsamda 1990’lardan 2000’li yılların ortalarına kadar düzenli tren turlarının yapıldığını anımsattı.

ALTERNATİF TATİL

Uraloğlu, dünyanın en güzel ilk dört tren rotası arasında gösterilen Ankara-Kars arasında sefer yapan Turistik Doğu Ekspresi’nin özellikle gençler, doğa tutkunları, fotoğraf çekmek isteyen gruplar başta olmak üzere her yaştan yolcuya yüksek kalitede, farklı bir tatil seçeneği sunduğunu ifade etti.

Turistik Doğu Ekspresi’nin son yıllarda büyük ilgi gördüğünü ve her yaştan, her milletten seyahat tutkunlarının ilgi odağı olduğunu dile getiren Uraloğlu, “Turistik Doğu Ekspresi aralıktan itibaren haftada üç gün sefer yapacak. Ekspres, Ankara’dan 11 Aralık 2023-8 Mart 2024 ve Kars’tan 13 Aralık 2023-10 Mart 2024 tarihleri arasında sefer yapacak. Ankara’dan pazartesi, çarşamba, cuma,; Kars’tan ise çarşamba, cuma, pazar günleri hareket edecek. Turistik Doğu Ekspresi bu sezon Ankara-Kars yönünde 42, Kars-Ankara yönünde 42 olmak üzere toplam 84 sefer yapacak” diye konuştu.

ARA DURAKLARDA DURULACAK

Uraloğlu, sefer yapacak trenin sekiz yataklı ve bir yemekli vagondan oluştuğunu, trenin kapasitesinin 160 kişilik olduğunu bildirdi.

Tren teşkilatında bulunan sekiz yataklı vagonun 6’sının bilet satışlarının seyahat acenteleri üzerinden yapılacağını belirten Uraloğlu, şu bilgileri verdi: “İki vagon ise Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları tarafından bireysel yolculara satılacak. Öte yandan Turistik Doğu Ekspresi için bu sezon sabit fiyat uygulaması yerine ekonomik şartlar, işletme maliyeti ve talep durumu dikkate alınarak değişken fiyat politikasına geçildi. Güzergâhı üzerindeki tarihi ve turistik yerlerin gezilmesi için Ekspres, Ankara-Kars yönünde Erzincan ve Erzurum’da, Kars-Ankara yönünde ise İliç, Divriği ve Sivas’ta yaklaşık üçer saatlik duruşlar yapacak.”

Uraloğlu, Ankara-Kars-Ankara arasında işletilen Turistik Doğu Ekspresi’nin dışında yurt içinde yeni rotalarda işletilebilecek turizm amaçlı trenlerle ilgili başta Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, sivil toplum kuruluşları, turizm acenteleri veya ilgili kurumlarla yapacakları çalışmalar sonucunda oluşacak taleplere imkanlar doğrultusunda destek verileceğini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir