‘Brezilyalı’ Rus Çıktı! Kuzeyde Casus Krizi

Norveç Polis Güvenlik Servisi (PST) daha sonra göz altına alınan Brezilyalının aslen Rusyalı olduğunu ve gizli görevde çalıştığını iddia etmişti.

Haberrus’un aktardığına göre gözaltına alınan Brezilya vatandaşının iddiaları kabul ettiği ve Rus asıllı olduğunu, isminin de Mikhail Mikushin olduğu açıklandı.

AVUKATI DOĞRULADI

Norveç polis güvenlik teşkilatının bildirdiğine göre, casusluk davasında gözaltına alınan kişinin Rus asıllı olduğu itirafı, zanlının avukatı Marijana Lozic tarafından da doğrulandı.

Kendisini Brezilyalı Jose Assis Giammaria olarak tanıtan Tromsø Üniversitesi’nden 45 yaşındaki bir araştırmacı hakkında casusluk davası açılmış ve gözaltına alınmıştı.

Soruşturmanın başlangıcında PST, Rusya Büyükelçiliğine bir itiraz göndererek diplomatlardan bu bilgiyi onaylamasını veya reddetmesini istedi. Talebe herhangi bir yanıt gelmedi.

İKİ KEZ TEMAS

Sanığın itirafının ardından PST, Rusya büyükelçiliğine yeni bir mektup daha gönderdi. Norveçli yetkililer Mikushin’in “isim değişikliği” sonrasında Rusya Büyükelçiliğinden konsolosluk yardımı aldığını, Rus diplomatların adamla iki kez temasa geçtiğini iddia ediyor.

İddiaların üzerinde açıklama yapan Norveçteki Rusya Büyükelçiliği, bu iddiaları yalanlayarak “Büyükelçiliğin konsolosluk departmanında Jose Assis Giammaria’nın Rus vatandaşlığına sahip olduğu bilgisi yok. Bu durumda konsolosluk yardımı sağlanmıyor” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir