Korkusuz yazarı: HDP’ye kapatma kararı gelebilir mi?

Korkusuz yazarı Can Ataklı, cumhurbaşkanı seçiminde aday çıkarmayacağını açıklayan HDP hakkında açılan kapatma davasını hatırlattı.

“Saray Anayasa Mahkemesi’ne ‘Savunmayı bir ay erteleyin’ talimatı verip HDP’ye de ‘Muhalefeti desteklemekten vazgeçin, kapatma olmasın’ mesajı göndermiş olabilir. Böyle bir şey olduysa bile HDP tavrını ortaya koyarak ‘Elinden geleni ardına koyma’ demiş oldu” diyen Ataklı, “İktidar muhalefeti HDP üzerinden vurmaya çalışıyor. Son durum 14 Nisan-14 Mayıs arasını ‘HDP’yi kapatma’ açısından çok daha önemli hale getirmiş oldu” diye yazdı.

Ataklı’nın yazısının ilgili bölümü şöyle:

Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda HDP ve içinde bulunduğu Emek ve Özgürlük İttifakı “aday çıkarmama” kararı aldı. Bu karar “Adayımız Kılıçdaroğlu” anlamına gelmiyor elbette. Ancak şu gerçeği de görmezden gelemeyiz: Emek ve Özgürlük İttifakı; Kılıçdaroğlu’nun adaylığına karşı değil, Erdoğan’ın seçilmesini asla istemiyorlar buna karşı kendilerine oy veren kitleleri de cumhurbaşkanlığı seçiminde serbest bırakıyor. İlan edilmemiş olsa bile, ittifakın deklarasyonunda Erdoğan ve AKP iktidarı ağır biçimde eleştirildiği için bu ittifakı oluşturan siyesi partilerin seçmen tabanlarının cumhurbaşkanlığı seçiminde ağırlıklı olarak Kılıçdaroğlu’na oy vereceklerini söylemek yanlış olmaz. Peki bu durumda HDP’nin kapatılma davası ne olacak?

Anayasa Mahkemesi, HDP’ye savunma için verdiği süreyi bir ay uzatmıştı. HDP bu savunmanın seçim sonrasına bırakılmasını talep etti ancak Anayasa Mahkemesi bunu reddetti. 14 Nisan’da HDP’nin Anayasa Mahkemesi’nde sözlü savunması yapılacak. Ardından raportörler kendilerine sunulan deliller ve bu savunma üzerinden rapor hazırlayacak. Sonra konu Anayasa Mahkemesi gündemine gelecek. Söz konusu bir partinin kapatılması olduğu için 14 Nisan-14 Mayıs arası gibi kısa sürede bir karar alınması aslında zor. Ancak saray Anayasa Mahkemesi’ne “Savunmayı bir ay erteleyin” talimatı verip HDP’ye de “Muhalefeti desteklemekten vazgeçin, kapatma olmasın” mesajı göndermiş olabilir.

Böyle bir şey olduysa bile HDP tavrını ortaya koyarak “Elinden geleni ardına koyma” demiş oldu. İktidar muhalefeti HDP üzerinden vurmaya çalışıyor. Son durum 14 Nisan-14 Mayıs arasını “HDP’yi kapatma” açısından çok daha önemli hale getirmiş oldu.

Yazının tamamını okumak için .

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir