Ali Babacan: Meral Hanım’ın sandalyesinin orada olması bizim için önemliydi

Saadet Partisi Genel Merkezi’nde gerçekleşen Millet İttifakı toplantısının ardından CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığı duyuruldu. İttifak ortaklarından DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan,Cumartesi günü beş genel başkan oturduğumuzda beş imzalı bir metin açıklamadık. Bu da bir siyasi duruş. Cuma günü İYİ Parti açıklama yapmış, cumartesi beş lider bir araya gelmişiz ama imzalı bir açıklama yapmadık. Beş imzalı bir şey olmasını istemedik. Pazartesi günü, toplantı saatine kadar bekledik. Meral Hanım’ın sandalyesinin orada olması bizim için önemliydi.” dedi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Fox TV’de konuk olduğu ‘İlker Karagöz ile Çalar Saat’ programında gündeme yönelik konuştu. Babacan şu ifadeleri kullandı: 

“Takımı güçlendirdik, çok güçlü bir kadro oldu. Biz şampiyon olacak takımız. Ligdeki diğer takımda 1 tane oyuncu var. Son 5 yıllık performansı var, berbat bir performans.

İYİ Parti’nin masaya dönmesi için yürütülen görüşmeleri de anlatan Babacan, “Pazar günü öğleden sonra bu hareketlilik bize intikal etti. Arkasından gece yoğun bir telefon trafiği yaşadık, gece 02.30’a kadar. Ertesi gün toplantıya kadar da devam etti. Sonuçta uzlaşıyla bitirdik. Bu çok kıymetli bir şey. Sanırım herkesin içine sinen ve iyi bir çözüm oldu bu. Vatandaşlarımızın gönlünden geçen, ‘O mu olsun bu mu olsun’ dediği hepimiz buradayız.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı görevlendirmek, Cumhurbaşkanı’nın Anayasal hakkıdır, uygun bir zamanda yapılır” diyen Babacan, “CHP, Ankara ve İstanbul gibi önemli iki şehrin anahtarını AK Parti’ye teslim etmez diye düşünüyorum. Ekrem Bey ve Mansur Bey’i de takıma kattık güçlü bir şekilde devam ediyoruz. Artık onlar da takım oyuncusu.

Perşembe günü kalkmadan önce 6 genel başkanın imzasıyla pazartesi günü tekrar toplanacağımızı ilan ettik. Diplomaside buna çapalamak denir. 6 tane imzayla çapayı attık. Dolayısıyla o pazartesi günkü toplantının gerçekleşmesinde rol oynadı. 4 günlük süre içerisinde başladı bitti ve ortak adayımızı açıkladık.

Cumartesi günü beş genel başkan oturduğumuzda beş imzalı bir metin açıklamadık. Bu da bir siyasi duruş. Cuma günü İYİ Parti açıklama yapmış, cumartesi beş lider bir araya gelmişiz ama imzalı bir açıklama yapmadık. Beş imzalı bir şey olmasını istemedik. Pazartesi günü, toplantı saatine kadar bekledik. Meral Hanım’ın sandalyesinin orada olması bizim için önemliydi.

Sayın Akşener’in gelmiş olmasından çok büyük memnuniyet duyduk, çok sevindik. Önce birer kahve içtik, sonra masaya geçtik. İki belediye başkanının yardımcı olması konusunu değerlendirdik. Yeni bir fikir olduğu için iyice irdeledik.

Herkes farklı üslupta görüşlerini ifade ediyor. 1 senedir aynı masada oturduğumuz için herkesin huyunu, duruşunu artık tanıdık. Hiçbir zaman kırılma, gücenme olmaz. Herkes fikrini söyler. Sonuçta uzlaştık, bitirdik. Son 5 yıldır kaşı çatık bir cumhurbaşkanının, kızgın bir yönetimin, ne zaman konuşsa ağzından hakaretler dökülen bir Bahçeli’nin olduğu hükümetin oluşturduğu sonucu biliyoruz. Öfkeyle, nefretle, hakaret yağdırarak ülkeyi yönetiyorlar. Büyük bir enkaz bırakıp gidecekler.

Tek bir kişiye oy istemeyeceğiz. Bir kadroya oy isteyeceğiz. Bir yıldızlar takımına oy isteyeceğiz. Altı genel başkan, iki çok kıymetli ve başarılı belediye başkanı arkadaşımızla yıldızlar takımı oluşturduk. Şu andaki mevzuata göre bu mümkün değil. Aynı anda her iki görevi yapacaklar diye bir şey yazmıyor dikkat ederseniz. Yasalara ve meclisteki dengelere bakılacak. Eğer belediye başkanı görevinden ayrıldığında, belediyenin anahtarını şu andaki iktidara teslim edecekse bu doğru bir şey değil. Cumhurbaşkanının uygun göreceği zaman ne zaman? 2024 Mart seçimine kadar beklenebilir. Bu artık programın başında da konuştuğumuz gibi siyasi ve hukuki değerlendirmelerle beraber cumhurbaşkanının uygun gördüğü zamanda olacak bu. Çünkü belediye başkanlarının görevlerine devam etmeleri çok kritik. İki belediyede zaafiyet olsun istemeyiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir